Godot Engine Nedir?

godot-engine-logo

İndirme linki; https://godotengine.org/download/windows

Merhaba arkadaşlar.
Sizlere Godot Engine yi tanıtmak istiyorum. Belki oyun sektöründe bulunup yada bulunmak istiyenlerin hoşuna gidebilecek duymamış kişiler için tanıtıyorum. Öncelikle şöyle nedir ne değildir diye bir giriş yapalım. Godot Engine 2014 yılında okam studio’nun yapıp piyasaya sunduğu ve mit Lisansıyla çıkardığı oyun motorudur. Peki nedir mit lisansı der gibisinden düşündüğünüzü hissediyor mit lisansı sayesinde sizden hiç bir ücret talep etmeden oyun yapabileceğinizi hatta, oyun motorunu geliştirip kendi isminizle yayınlayabileceginiz anlamına geliyor. Oyun Motorunu yayınlamak için şunu yapmalısınız(Oyun geliştirirken yapmanıza gerek yok) Emeği geçenlerin ismini yapanlar ekibinde geçirmeniz yeterli.

godot-engine-render

Avantajları

godot-engine-render
Bu oyun motoru windows,linux,mac hatta İnternet üzerinden bile çalışabiliyor(Daha beta aşamasında). Her platformda çalışması dışında kısaca gscript ,c++ c# gibi dilleri destekliyor ve unreal engine yi bilenler varsa ondaki gibi belkide daha işlevli bir sürükle bırak mantığıyla çalışan kod yazma sekmesi var ve performans bakımına çok kaliteli şekilde yapabiliyorsunuz c++ la yazmış gibi de denebilir. bunun dışında kendi script yazma kısmı var buda başka bir derleyici açmanıza gerek kalmadan yapabileceğiniz anlamına geliyor. Godot benim gözümde biçilmiş kaynak birde şöyle son kozlarını da söylemek gerekirse 20mblık bir boyutta ve Disney’in BSDF fizik tabanlı render özelliğini tam anlamıyla kullanan ilk motor.
godot-engine-arayuz

Dezavantajları

Türkçe kaynak temel düzeyde olduğundan ve şuanda 3 sürümü yeni çıktığından ingilizce bile yeni özelliklerini anlatan kaynak sayısı az. 3d modelleri aktarmak için DAE uzantısını kullanıyor bu bir nevi avantaj ama bunu çıkarmak için 3dmax,maya gibi bir program kullanıyorsanız eklenti yükleme gibi bir takım şeylerle uğraşmanız gerekli ama animasyon kısmında avantajlı eğer incelerseniz veya derslerine bakarsanız avantajını da görürsünüz. Yeni bir motor olduğundan her şeyi hazır bir şekilde bulamadığınızdan bilgi becerinizi daha iyi bir şekilde kullanmanız gerekli gerektiği yerde basit oyun yerine daha uzun soluklu bir oyun yapmanız gerektiğinde birtakım şeylerle uğraşmanız gerek.Hazır asset şuanda azsayıda olduğunda grafik için uğraşmanız gerekir. Ama türkçe derslerle bile hızlıca öğrenip birtakım şeyleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Oyun motorun mantığı diğerlerinden daha basit ve daha az karmaşa hakim bir yapısı var herkese tavsiye edebilirim eksiklik bakımına benim görebildiğim bunlar eğer sorun etmezseniz ve uğraşmayı seven biriyseniz kesinlikle sizin için daha iyi olacağına eminim.
Streemit te Türkçe bir yazı gördüm ondan godot logosunu aldım onu şöyle paylaşmak isterim;

https://steemit.com/utopian-io/@k3b4b/godot-oyun-motoru-tanitim-ve-kullanim-boeluem-1-turkish-tutorial

Türkçe Olarak youtubeden ders veren kanalları da şuraya iliştireyim;
https://www.youtube.com/watch?v=0NrLNHbVMAA&list=PLWaS3bnLKzOyGpzSB6wYnKxJDH6okWFKo

ve

https://www.youtube.com/watch?v=ma_FVY1nW6w&list=PL3lYYwzeNYGeIeslOS0XWL-CEQpZ2fm7a

gdnative
godot-engine-gdnative
c#
godot-engine-monogodot
visual script
godot-engine-vusualscript

”Logo Haricindeki tüm resimleri godot engine’nin resmi sitesinden link olarak paylaştım”

Buradaki paylaşım bu adresten alınmadır.

Bir Cevap Yazın