Grafit Designer Kaliteli Vektör Program

Merhaba, sana gravit designer programını tanıtmak istiyorum. Nedir ne işe yarar bu program dersen vektör çizim yapmaya yarayan bir program. Vektör çizim şu şekilde işimize yarar. Vektör şekilde yapılmış bir karakter,web site,dergi kısaca bir tasarım istenilen boyutta çıktı alınıp kullanılabilir. Yada vektör şekliyle kullanılır ve hiç bozulma yapmadan kullanabilirsin. Photoshop tarzı bir program kullanılarak yapılan bir çizimde yaklaşıldıkça kare kare gözükür vektörde ise böyle bir durum söz konusu değildir örnek olarak şöyle bir resim göstermem sizler için daha iyi olacaktır.

KAYNAK
Resimdeki pixel photoshop tarzında yapılmış çizimlerde olur. Daha fazla uzatmak istemiyorum bu fark olayını anlamışsındır diye düşünüyorum yada biliyorsan boş yere belkide bu yazıyı okudun.Ben programı anlatmaya devam edeyim.

Gravit Desegner çoklu platform desteği olan bir program bu özelliği sayesinde windows,mac,linux üzerinden rahatlıkla çalıştıra bilirsiniz. Bu özelliği sadece burdaki işletim sistemlerine bizi bağlamıyor istersen indirmeden web sitesinden de kullanabilirsin. Ayrıca bulut sistemi sayesinde bilgisayarında yer kaplamadan kullanabilirsin. Basit arayüzüne ve kısa yollarına çabucak aşina olunacak kadar basit bir program buda bence güçlü yönlerinden biri. Yeni bir program olduğunu söyleyebilirim şahsen ben bir seneye yakındır biliyorum. Gravit’te sınırsız sayfa ekleyebilme , 25600% oranında yaklaşabilme şansın var buda küçümsenmeyecek bir oran,hatta çok iyi olduğunu da söyleyebilirim.

Şu anlık genelde web site ve mobil uygulama tasarımlarında kullanıldığını gördüm.Tabi bu size bir vektör olarak bir çizim yapmanıza engel değil yalnız dergi yapmak biraz sorun oluşturabilir hele ki yüksek çözünürlükle bol resim koymanız gerekirse. Böyle bir durumda çok fazla güçlü bir bilgisayarınız olması şart, benim yapmaya kalkarken ram dolması gibi sorunlarla karşılaştır ve program ağırlaştı şu anlık en iyi alternatif bu dergi konusunda gözükmüyor.

Gravit’de açabileceğin uzantılar şuanda(.gvdesign,svg,svgz,pdf,eps,sketch,png,jpeg,jpg,pdf) çıktı(export) alabileceğin şuanlık 4 uzantı var (svg,png,svg ve pdf) çok fazla uzantısı olmamasına rağmen genelde kullanılan formatlar olduğundan sorunla karşılaşacağını zannetmem rahat bir şekilde import export alabileceğin işlevli bir program.

Arayüzü kısaca şu şekilde anlatabilirim. sol tarafta üst kısımda dosya düzenleme modifiye görünüm yardım kısmı var. Bu kısımda kaydetme açma ve birçok seçenek bu kısımda düzenlenip ayarlanabiliyor eğer başka bir çizim programı kullandıysan ne demek istediğimi anlamışsındır.

Sol kısımda alt ta layer kısmı,kütüphane kısmı,sembol kısmı var. Layer kısmında çizdiğin veya eklediğin resimleri , hangisi en üstte koyacağını hangisi altında kalacak veya klasöre koyabileceğini ayarlayabilirsin. Tabi burada sayfa ekleme yan yana görebilme silme gibi seçeneklerinde var. Kütüphane kısmında ise hazır programla gelen icon,sticker gibi hazır şekillerin bulunduğu bölüm diyebilirim. Bu bölüm sayesinde İnternette aramaya gerek duymadan belli başlı çizimler var. Örnek olarak facebook ikonunu dışarıdan bulmak yerine buradan bulup vektör olarak ekleyebilirsin. sembol kısmında ise çizim projen de sıkça kullandığın bir dosyayı sembole ekleyerek rahatça ekleme işlemi yapabilirsin.

Şimdi gelelim orta kısma burada üst tarafta kısaca çizim seçme gibi araçlarımız var. altında da çizim yaptığımız alanımız var burada genellikle vaktimizi geçireceğiz.

sağ üstte layer(katman) ı bir arkaya veya bir öne götürebildiğimiz 2 butonumuz var. Hemen sağ yanında ise görünüşü tam ekran olarak bakabildiğimiz sunum butonu ile çıktı almamızı sağlayan export butonumuz var. Sağ tarafın alt kısmında seçtiğimiz objeye yere göre ayarlamalar yaptığımız alanımız var buna göre objelerin yani çizimlerin ayarlarını bu yerden yapabileceğiz.

Şahsen beğenerek kullandığım bir program sizlere bir iki yaptığım yarım kalmış çalışmayı da paylaşmak istiyorum belki bir işinize yarayabilir.Tabi daha iyi bir fikirle çok çok daha güzelini yapabilirsin 🙂
Github’a yüklüyorum işinize yarayanı kullanırsınız.
GİTHUB LİNKİ

Bir Cevap Yazın