Merhabalar herkese.

Steam geçtiğimiz günlerde windows oyunları için kendi araçlarını yayınladılar. İsim olarak Steamplay veya valve proton ikilisi isimden biri olacak gibi duruyor neyse. Şuanda tam etkin olmasa da hiç bir değişiklik yapmadan bu araçla, linux üzerinden windows oyunları oynayabilmemizi amaçlanmış. Lakin şuanda beta aşamasında diyebiliriz. Hem kurulum anlamında temel düzeyde bilgiye sahip linux kullanıcıları için çok zorlanacağını düşünüyorum. Tabi bu durum bize ne tür avantajlar getireceğini şöyle söylemeliyim.Tek tıkla hiç bir ayarlama yapmadan çalışacak Steam. Bunun sayesinde daha çok kullanıcı linux dağılımlarını kullanmaya başlayacağına inanıyorum. Tabi daha çok kullanıcı daha çok oyunun linux la uyumlu olması demek. Bakalım bu dediklerim ne kadarı olabilecek.

 

Sizlere kendi kullandığım sistem olan manjora da nasıl yükleyebilirsiniz en basit şekilde onu göstereyim. İlk olarak steam’ı betaya çevirelim;

steam betaya çevirme

Bu kısım account kısmında yer almakta burada steam beta yazmaz sizde change butonuna basın  Çıkan sayfada betayı seçtikten sonra sizden steam reset’lemenizi isteyecek gelen butona tıklayarak resetleyin.

steam beta

Sonrasında Proton u indirmemiz lazım. İsterseniz terminalden isterseniz yazılım ekle kaldır dan indirebilirsiniz.

proton aur

 

Ondan sonra ayarlardan steam play kısmında proton’u görebilirsiniz. Steam playınızı seçtikten sonra resetliyerek windows oyunlarınız kullanıma hazırdır. Şunu hatırlatmakta yarar olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde yapmak sağlıklı olmayabilir sonuçta bende çalıştı sizde çalışmaya bilir. En iyisi proton’un anlattığı gibi ayarlamakta fayda vardır. Bu linkten indirme sayfasına ulaşabilirsiniz. Ve tabiki dahadetaylı bir şekilde Steam play i öğrenmek istiyorsanız Buraya tıklayın steam haberinden öğrenin. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Bir Cevap Yazın