Oyuna Giriş

Darwin Project isimli yeni erken erişim oyunu, sizin imdadınıza yetişti diyebiliriz. Şöyle artık standartlaşan battle royel oyunlarından sıkılan kişilerin tercih etmesini önerebileceğim bir oyun. Her ne kadar bende yeni yeni oynamaya başlasam da sizlere anlatmaya çalışacağım. Battle Royale oyunu ama 100 kişi ile değil, 10 kişi ile oynanıyor.Oyuncu sayısı az olduğuna bakmayın oyun çabuk bitmiyor.Örneklendirirsek, standart bir Fortnite: Battle Royale oyunu ile en uzun Darwin Project oyunu, neredeyse aynı zaman içinde bitiyor. Yani bu 10 sayısı kesinlikle korkmayı gerektirecek bir sayı değil.

Öncelikle bu oyunda öyle ateşli silahlar filan yok. Eline balta almış sırtında ok takmış biri olarak dolaşıyorsunuz. Balta ile ağaç kesip düşmanlara saldırıyorsunuz. Yayınızın yanında okunuz olduğu sürece ok atarak düşmanları aşağıindirebilirsiniz. Peki, neden balta ile ağaç kesiyoruz? Odun ve benzer şeyler bularak veya toplayarak eşya üretme biliyoruz. Bu sistemde de tuzaklar ve kendimizi geliştirebildiğimiz seçenekler bulunuyor.Kısaca Diğer Battle Royale oyunlarına pek benzemiyor bu yapıt.

Oynanış kısmındaki yenilikler ile Darwin Project hoş bir oyun olmuş. Daha da Açık Oyunları markasına benzeyen bir deneyim sunuyor. Oyunda düşmanlarımızı öldürmek için tuzaklar kullanabiliyoruz, kendimizi farklı yönlerde geliştire bilip, farklı oklar veya baltalar kullanabiliyoruz. Eğer silahlı hayatta kalma oyunu diyeyim, oyunları hoşunuza gidiyorsa bu oyun o kadar hoşunuza gitmeyebilir.

İzleyenler Oyuna Dahil!!!

Darwin Project oldukça sosyal bir oyun. Sadece oyuncuların değil, oyunları izleyen oyuncuların da ilgisini çekmeye çalışan bir oyun. Öncelikle oyundaki önemli bir özellik: Şov Yönetmeni. Her oyunda bir yönetmen bulunuyor ve bu yönetmen, karşılaşmanın izleyicileri ile ve katılımcıları arasında bir köprü görevi görüyor. Şov Yönetmeni, oyunda hangi bölgelerin kapanacağından tutun, hangi özelliklerin aktif olacağına oyun sırasında karar verip, oyunun dinamiğini değiştirebiliyor. Bu durum da hiçbir Battle Royale oyununda yok.

Oyun içerisinde canlı yayın ögeleri de bolca bulunmakta. Hem oyunu oynayan kişiler, hem de canlı olarak izleyen kişiler bu yapıttan zevk alabiliyor. Oyun sırasında, oyunu canlı olarak izleyen insanlar, oyun içerisindeki avcılar üzerinden kumar oynayarak, kimin kazanacağını tahmin edebiliyorlar. Tabii buna kumar dedik ama ortada herhangi bir değerli şey bulunmuyor. Aynı zamanda oyunu canlı olarak izleyenler, şov yönetmenine de yardım edebiliyorlar. Canlı izleyenler, şov yönetmeninin yapacağı bir sonraki şeyi oylayabilir ve yönetmen de ona göre hareket edebiliyor oyunda. Tüm bunlar, oyuna yepyeni bir katman veriyor.

Linux üzerinden steam play ile oynadığım. Sizlere şöyle bir video bırakarak ileri ki yazılarım ve videolarım la eşlik etmek istiyorum. Hoşça kalın.

Bir Cevap Yazın